Skóra wrażliwa nie ma lekko. Każda pora roku niesie ze sobą jakieś zagrożenia, których należy unikać. Lato pod tym względem nie jest wyjątkiem. Niewesołe jest również życie skóry wrażliwej w wielkim mieście, a nawet niekoniecznie wielkim, ale przemysłowym. Gdy dodamy do siebie letnie i miejskie czynniki źle wpływające na skórę, to… trzeba poszukać dobrego kosmetyku :)
Skóra wrażliwa niejedno ma imię… Skóra sucha, skóra naczynkowa, skóra atopowa – to tylko niektóre przykłady skóry wrażliwej, wymagającej specjalnej troski. W każdym przypadku mamy bowiem do czynienia z osłabieniem funkcji obronnych. Logika podpowiada, że gdy występuje osłabienie, najlepszym przeciwdziałaniem jest WZMACNIANIE.
Lato ma swoje plusy i minusy… Do plusów z pewnością możemy zaliczyć ciepło i możliwość większego kontaktu z naturą. Minusem zasadniczym jest nadmiar słońca. Minusem może też okazać się kąpiel w wodzie, której czystość będzie stać pod znakiem zapytania. W przypadku skóry atopowej delikatne opalanie nie zaszkodzi, a nawet może przynieść poprawę kondycji skóry. Mowa oczywiście o DELIKATNYM opalaniu z użyciem filtrów. Nadmierne – może przynieść, a nawet na pewno przyniesie nasilenie objawów. Skóra sucha, gdy jest odpowiednio nawilżona i zabezpieczona filtrem, także toleruje lekką opaleniznę. Bez zabezpieczenia nie znosi żadnej. Z kolei skóra naczynkowa zdecydowanie woli cień, a jeśli już opalanie, to pod żadnym pozorem na plaży”, tylko podczas czynnej rekreacji i bardzo uważnie dawkując porcje słońca.
Duże miasto negatywnie wpływa na cerę. Decydujący udział ma tutaj przede wszystkim zły stan powietrza: spaliny i wyziewy przemysłowe. To wszystko, co lata w powietrzu, przykleja się do skóry, powodując podrażnienia. Im słabsza cera, tym działanie toksyn będzie większe – o tym należy pamiętać. Zanieczyszczone powietrze również wdychamy, a wtedy trujące związki chemiczne oraz ciężkie pierwiastki przedostają się do krwiobiegu, szkodząc całemu organizmowi, dodatkowo również i skórze – OD WEWNĄTRZ.
Czego potrzebuje wrażliwa cera latem w wielkim mieście? Jak najwięcej substancji, które nie tylko nawilżają, ale także regulują poziom nawilżenia skóry. Ponadto substancji redukujących stany zapalne, łagodzących i regenerujących. Do najbogatszych w witaminy oraz związki chemiczne, biorące czynny udział w gospodarce układu skórnego, należą:
- oleje – słonecznikowy, lniany, z wiesiołka, jojoba, z czarnuszki;
- oliwa z oliwek;
- masło shea;
- ekstrakty roślinne z krwawnika i lukrecji;
- kwasy – laktobionowy i glicyryzynowy.
Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry wrażliwej przesyłam w załączniku w wywiadzie z Agnieszką Kowalską, kosmetolog z firmy Empire Pharma.