Aliness FUNGI to linia suplementów diety opartych wyłącznie na najwyższej jakości standaryzowanych ekstraktach, które powstały z owocników azjatyckich grzybków Reishi, Shiitake, Lion's Mane oraz Chaga. Bez zbędnych dodatków!
Jakie grzyby wchodzą w skład linii Aliness Fungi? Po kolei:
- Lion’s Mane, czyli soplówka jeżowata (Hericium enrinaceus) – bogate źródło beta-glukanów.
- Shiitake, czyli twardnik japoński (Lentinula edodes) – bogate źródło beta-glukanów.
- Reishi, czyli lakownica żółtawa lub lśniąca (Ganoderma lucidum) – bogate źródło beta-glukanów i triterpenów.
- Chaga, czyli błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus) – zawiera unikatowy kompleks chromogeniczny, czyli naturalną kompozycję kwasów humusowych i melaniny.

Materiały prasowe Aliness
Czym jest Lion’s Mane? Lion’s Mane czyli Soplówka jeżowata (Hericium enrinaceus) to gatunek grzyba, który występuje w lasach liściastych o starym drzewostanie i porasta głównie pnie starych dębów i buków. Soplówka wytwarza owocniki o charakterystycznym, puszystym wyglądzie, przypominającym lwią grzywę. Stąd zawdzięcza swoją potoczną nazwę – Lion’s Mane, czyli lwia grzywa. Naturalnym regionem występowania i uprawy oraz miejscem gdzie grzyb ten zakorzeniony jest w kulturze i tradycji jest Azja. Dzięki swym właściwościom Soplówka jeżowata od stuleci jest znana i ceniona w tradycyjnej medycynie chińskiej i powszechnie stosowana przez tamtejszych zielarzy. Lion’s Mane, podobnie do innych leczniczych grzybów obfituje w polisacharydy – a wśród nich w szczególnie korzystne dla zdrowia beta-glukany, a także w sterole oraz liczne minerały – w tym cenne pierwiastki śladowe.
Czym jest Shiitake? Shiitake, czyli Twardnik japoński (Lentinula edodes) to gatunek grzyba spokrewniony z naszą rodzimą pieczarką. Zgodnie z botaniczną nazwą, pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji i występuje naturalnie w krajach takich jak Japonia, Chiny, Wietnam czy Korea. Natomiast potoczna nazwa Shiitake to połączenie dwóch japońskich słów (Shii – oznaczającego „buk” (drzewo) oraz Take – oznaczającego „grzyb”) i nawiązuje do warunków, w których rośnie grzyb. Shiitake rośnie bowiem najczęściej na butwiejących, bukowych pniach. Choć nazwa Shiitake funkcjonująca w potocznym obiegu pochodzi z Japonii, z którą obecnie jest kojarzony, to tradycja uprawy oraz stosowania tego grzyba związane są tak naprawdę z Chinami, gdzie już w starożytności był stosowany użytkowo, m.in. w tradycyjnej medycynie ludowej. Grzyby Shiitake kojarzone przez wiele osób głównie jako dodatek do potraw kuchni azjatyckiej, również i obecnie mają znacznie szersze, prozdrowotne zastosowanie. Podobnie do innych leczniczych grzybów obfitują w polisacharydy – a wśród nich w szczególnie korzystne dla zdrowia beta-glukany. Zawierają również inne cenne składniki – witaminy z grupy B, witaminę D (ergokalcyferol) oraz liczne minerały – mikro- i makro elementy.
Czym jest Reishi? Reishi, czyli Lakownica żółtawa lub lśniąca (Ganoderma lucidum) to gatunek grzyba porastający butwiejące kłody drzewne. Jego znak rozpoznawczy to wachlarzowaty kapelusz, o lśniącej, żółtawej powierzchni. Choć rośnie w różnych zakątkach świata, to tradycja jego czczenia i spożywania w celach leczniczych jest nieodłącznym elementem kultury azjatyckiej, w której od tysięcy lat znany jest pod nazwą Reishi. Szczególne miejsce grzyby Reishi zajmują w tradycyjnej medycynie chińskiej, gdzie od dawna są stosowane są w przypadkach chorób narządów wewnętrznych (wątroby, nerek czy żołądka) oraz do ogólnego wzmocnienia odporności organizmu. Za główne składniki aktywne, którym przypisuje się te niesamowite właściwości uważa się beta-glukany – należące do szerszej grupy związków zwanych polisacharydami oraz triperpeny. Oprócz tego owocniki Reishi obfitują w całe spektrum innych korzystnych dla organizmu substancji, takich jak: nukleotydy, sterole, pierwiastki śladowe i witaminy.
Czym jest Chaga? Chaga, czyli Błyskoporek podkorowy (Inonotus obliquus) to gatunek grzybów rosnących na pniach liściastych drzew, zbierany zazwyczaj z kory brzozowej. Pomimo że jego naturalnym obszarem występowania jest duża część półkuli północnej, to w wielu miejscach gatunek uznawany jest za zagrożony, ze względu na kurczenie się naturalnych obszarów siedliskowych. Jednym z najlepiej zachowanych regionów występowania są dziewicze rejony Syberii we wschodniej Azji, gdzie od wielu lat grzyby Chaga, zgodnie z tradycyjnymi recepturami ludowej medycyny, wykorzystywane są przez miejscową ludność do przygotowywania leczniczych wywarów. Cenione od dawna właściwości prozdrowotne Chaga wynikają z obecności wielu czynnych biologicznie składników, takich jak: kwasy humusowe, melaniny, polisacharydy, beta-glukany, polifenole, a także pierwiastki śladowe i witaminy.