Przedstawiamy zabiegi w Klinice Estebelle dr Agnieszki Nalewczyńskiej, które pomogą w problemie nietrzymania moczu.
W trakcie życia kobiety zachodzą różne procesy (oprócz starzenia), które powodują nieprawidłowości w ukrwieniu, unerwieniu lub napięciu stan pochwy. Porody drogami natury, zabiegowe, zakończone często urazami ścian pochwy, pęknięciami lub krwiakami znacznie zaburzają anatomię i funkcjonalność tego narządu. Są one najczęściej zabezpieczane chirurgicznie zaraz po i wystąpieniu niemniej jednak jeżeli dojdzie do uszkodzenia głębszych tkanek miednicy mniej (mięśni przepony miednicy) skutki mogą ujawnić się wiele lat po porodzie. Czynnikami wywołującymi są ciężka praca fizyczna, w warunkach stojących, zmiany hormonalne, wyczynowe uprawianie niektórych sportów, a także pewne zachowania seksualne. Innym aspektem jest utrata elastyczności pochwy związana z drogą porodu a także wielkością płodu. Wiąże się to z osłabionym odczuwaniem wrażeń seksualnych na skutek rozszerzenia pochwy.
Laserowe leczenie nietrzymania moczu
Przed zabiegiem pochwa zostaje znieczulona miejscowo kremem np. z 2% lidokainy a następnie odkażona. Do kanału pochwy zakładany jest wziernik laserowy. Jego głowica zakończona jest adapterem, umożliwiającym 360-stopniowe naświetlenie pochwy. Na ścianach pochwy, w układzie okrężnym odkładana jest energia lasera, bez nakładania się obszarów. Całkowita dawka naświetlania zależna jest od długości pochwy. Po naświetleniu całego kanału pochwy wziernik zostaje usunięty. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjentki raportują odczuwanie tylko ciepło, a odczucie to nie jest nieprzyjemne. Jeżeli zabiegowi laserowemu są poddawane zewnętrzne narządy płciowe możliwe jest miejscowe znieczulenie nasiękowe lub maścią znieczulającą przed zabiegiem.
Po zabiegu – można niekiedy zaobserwować lekkie zaczerwienienie, obrzęk, dyskomfort, które najczęściej ustępują po okresie około 1-2 dni. Konieczne jest zastosowanie wstrzemięźliwości płciowej w okresie 7 dni, unikanie gorących kąpieli, nasiadówek, sauny oraz ograniczenie znacznego wysiłku fizycznego.
Fotel do leczenia nietrzymania moczu polem elektromagnetycznym
Fotel do leczenia nietrzymania moczu to ergonomiczne krzesło wykorzystujące technologię HIFEM do stymulacji i wzmacniania mięśni dna miednicy. Posiada certyfikat amerykańskiej FDA (Food and Drug Administration) jako urządzenie skuteczne w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Krzesło wykonuje za pacjenta trening mięśni dna miednicy, a emitowane przez urządzenie fale elektromagnetyczne HIFEM przenikają swobodnie przez odzież i kość miednicy, dzięki czemu pacjent nie musi rozbierać się do zabiegu.
W trakcie jednego 28-minutowego treningu- wywołuje ponad 11 tysięcy skurczy o supramaksymalnej intensywności, nieosiągalnej dla pacjenta. W tym czasie za pomocą ćwiczeń Kegla kobieta jest w stanie wykonać ok. tysiąca skurczy, ale ich intensywność będzie niższa. Dla wzmocnienia mięśni dna miednicy ważna jest też długość trwania skurczu, a także odpowiednia relaksacja mięśni.
Urorehabilitanci wskazują, że większość kobiet wykonuje ćwiczenia Kegla niewłaściwie: z reguły za szybko, za słabo, bez odpowiedniego rozluźniania mięśni. HIFEM nie tylko wywołuje intensywne skurcze, lecz także odpowiednio je utrzymuje i relaksuje mięśnie.
To najlepsza siłownia dla mięśni dna miednicy.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe to autologiczny koncentrat ludzkich płytek krwi w małej objętości osocza. Osocze składa się głównie z wody (90% objętości), a także zawiera rozpuszczone białka, glukozę, minerały, hormony, płytki krwi oraz krwinki, a dodatkowo białkowe czynniki wzrostu, które aktywnie biorą udział w stymulacji gojenia ran. Substancja ta prowadzi do autologicznej odnowy komórkowej tkanek.
W celu otrzymania osocza bogatopłytkowego konieczne jest pobranie od pacjenta około 10 ml objętości krwi pełnej w celu otrzymania 5-7 ml osocza bogatopłytkowego. Krew zostaje pobrana próżniowo do fiolki z żelem separującym, a następnie odwirowana w celu oddzielenia płytek krwi od pozostałych składników. Następnie wykonuje się mezoterapię, czyli linijne lub punktowe okłuwanie miejsc docelowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.