8 września obchodzimy Światowy Dzień Fizjoterapii, który jest okazją do podkreślenia roli fizjoterapeutów w poprawianiu zdrowia i jakości życia pacjentów. W ramach tego święta, przedstawiamy rozmowę z fizjoterapeutą Marcinem Tarnowskim, który dzieli się z nami swoją wiedzą na temat terapii cranio-sakralnej.
Terapia cranio-sakralna jest jednym z wielu podejść stosowanych przez fizjoterapeutów w celu pomocy pacjentom w radzeniu sobie z różnymi dolegliwościami. Marcin Tarnowski, praktykujący fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem, opowiada nam o podstawowych założeniach i przebiegu seansu terapeutycznego.
"W swojej praktyce spotykam pacjentów, którzy są już zaznajomieni z terapią cranio-sakralną oraz tych, którzy słyszą o niej po raz pierwszy. Zazwyczaj rozpoczynam sesję, prosząc pacjenta dorosłego o położenie się na plecach. Następnie, palpacyjnie, poprzez najczęściej stopy, wyczuwam rytm czaszkowy i oceniam jego parametry. Kolejnym krokiem jest praca nad przeponami ciała, obejmująca m.in. przeponę miednicy, oddechową, rejon obojczyków, gardła oraz wieloetapowa praca pod potylicą." - wyjaśnia Marcin Tarnowski.
Podczas terapii cranio-sakralnej niektórzy pacjenci mogą odczuwać różne reakcje, takie jak ciepło, zimno, mrowienie czy wrażenie różnych części ciała. Sesje są zawsze różne i nie ma dwóch takich samych spotkań. Fizjoterapeuta podczas sesji może porozumiewać się z pacjentem lub zachować milczenie, w zależności od przebiegu spotkania. Dodatkowo, w gabinecie podczas sesji zazwyczaj panuje przygaszone światło, co sprzyja relaksowi pacjenta.
Marcin Tarnowski zaznacza również, że niektóre sesje obejmują uwalnianie napięć w obrębie jamy ustnej, co może być szczególnie korzystne dla osób z problemami z układem szczękowym czy stawami skroniowo-żuchwowymi.
Optymalna długość pojedynczej sesji terapii cranio-sakralnej to 60-90 minut, co daje fizjoterapeucie wystarczająco czasu na zrozumienie potrzeb pacjenta oraz odpowiednie przeprowadzenie terapii.
W trakcie sesji terapii cranio-sakralnej wykorzystywane są różne produkty, które wzbogacają doświadczenie terapeutyczne i pomagają w osiągnięciu lepszych efektów.
Przedstawiamy produkty, których możesz samodzielnie użyć do masażu:
Aromabaza – olejek do masażu marki Klaudyna Hebda – Olejek do masażu może być używany w celu dodatkowego zrelaksowania i stworzenia przyjemniejszej atmosfery podczas masażu.
Shea Butter Balsam do ciała marki Arbonne – Ten balsam do ciała może być wykorzystywany do masażu różnych partii ciała, co może dodatkowo przyczynić się do zwiększenia komfortu i relaksu.
Dodatkowo polecamy Olej z nasion ogórecznika marki Aliness – Produkt ten działa kojąco na drogi oddechowe i ułatwia oddychanie, łagodzi ból zapalny i przyczynia się zachowania elastyczności i mobilności stawów, poprawia wydalanie wody przez nerki.
Terapia cranio-sakralna, dzięki swoim właściwościom relaksacyjnym i wspierającym naturalne zdolności organizmu do samoregulacji, zdobywa coraz większe uznanie wśród pacjentów i fizjoterapeutów. Dzięki zaangażowaniu i wiedzy profesjonalistów, takich jak Marcin Tarnowski, wielu ludzi czerpie korzyści z tej unikalnej metody.