Czy zdrowa i promienna skóra może być efektem odpowiednio dobranej diety oraz suplementacji? Coraz więcej badań naukowych potwierdza, że klucz do urody tkwi głębiej, niż nam się wydawało. Okazuje się, że stan skóry jest ściśle powiązany z funkcjonowaniem jelit, hormonami oraz mikrobiotą jelitową.
Oś jelitowo-skórna – przełomowe odkrycie
Hormony, cukier i kolagen – nieoczywiste powiązania
Suplementacja dla zdrowej skóry
- Kwas gamma-linolenowy (GLA) – może redukować trądzik i stany zapalne. Znajduje się w oleju z ogórecznika, wiesiołka i czarnej porzeczki. Zalecana dawka to 320-400 mg dziennie.
- Cynk + witamina D3 – współdziałają w utrzymaniu zdrowej skóry. Cynk (15 mg dziennie) występuje w ostrygach, jajach i orzechach, a witamina D3 powinna być suplementowana w dawce 800-2000 UI dziennie.
- Kwasy omega-3 (EPA i DHA) – zmniejszają stany zapalne, poprawiają nawilżenie skóry. Zalecana dawka to minimum 1 g dziennie.
- Kolagen – choć jego skuteczność jest przedmiotem dyskusji, hydrolizowany kolagen rybi może poprawić elastyczność i nawilżenie skóry. Kluczowa jest regularna suplementacja (8-12 tygodni) oraz obecność witaminy C.
- Izoflawony (fitohormony) – obecne w soi, lnie i czerwonej koniczynie, wspierają nawilżenie i elastyczność skóry, szczególnie u kobiet w okresie menopauzy.
Mit nabiału a trądzik – nowe spojrzenie
Fitoharmony – świadoma pielęgnacja skóry od wewnątrz
Naszym celem jest poprawa jakości życia kobiet w tym szczególnym okresie. W New Harmony Lab wierzymy, że menopauza może być początkiem fascynującego rozdziału w życiu. Pomagamy kobietom odnaleźć harmonię ciała i umysłu, umożliwiając im pełne korzystanie z tego etapu.
Joanna Bonar-Brandt - założycielka New Harmony Lab